mgr Weronika Leszczyńska

Rozmowa z mgr Weroniką Leszczyńską, dyplomowaną optometrystką, Kierownikiem Pracowni Optometrii Centrum Okulistycznego Świat Oka. Absolwentką Optometrii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Donau University w Krems oraz Pennsylvania College of Optometry. Od prawie 20 lat prowadzi uznaną praktykę optometryczną. Nauczyciel Akademicki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji naukowych z zakresu korekcji wad refrakcji oraz kontaktologii.

Okulary słoneczne dla dzieci – czy to konieczność czy gadżet?

Zdecydowanie konieczność, o której niestety dość często nie pamiętamy. Mamy nadzieję, że dzieci spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu z bezpośrednią ekspozycją na światło słoneczne, ponieważ jest to bardzo ważnym elementem profilaktyki wad wzroku, zwłaszcza krótkowzroczności. Podczas tego typu aktywności powinnyśmy zabezpieczyć ich oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV które jest składową promieni słonecznych. Dotyczy to nie tylko lata, ale całego roku, nawet w pozornie pochmurne dni. Promieniowanie ultrafioletowe jest obecne przez 365 dni w roku. Pamiętajmy, że światło ultrafioletowe zimą odbija się od powierzchni śniegu i wtedy do naszego oka dociera jeszcze więcej niebezpiecznego promieniowania. Dzieci i osoby młode są szczególnie narażone na negatywną działalność promieni słonecznych ze względu na przejrzystą soczewkę, która z wiekiem ulega mętnieniu przez co zmniejsza się jej przepuszczalność światła słonecznego i mniej szkodliwej komponenty promieniowania słonecznego dociera do siatkówki oka. Badania przeprowadzone u dzieci poniżej 10 roku życia wykazały, że ich soczewka może przepuszczać aż do 75% światła UV w głąb oka do siatkówki, podczas gdy u osób powyżej 25 roku wartość ta spada do 10%. Dlatego właściwa ochrona przeciwsłoneczna dzieci i młodzieży jest bardzo ważna, aby zachować prawidłowe widzenie przez całe życie.

Od jakiego wieku należy zacząć stosować okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? Czy niemowlę powinno już dostać taką ochronę?

Możliwie jak najwcześniej. Na rynku dostępne są okulary zaprojektowane dla maluszków już od pierwszych miesięcy życia. Na pewno warto zwrócić uwagę na dodatkowe zacienienie dziecka budką w wózku tzw. głębokim. Przy otwartym wózku, czy dla dziecka już siedzącego, konieczne są okulary. W sytuacji, kiedy dziecko nie chce ich nosić, można spróbować założyć je pierwszy raz w momencie, kiedy mruży oczy na słońcu. Powinno pomóc.

Jak wybierać okulary? Na co zwracać uwagę?

Na pewno okulary powinny zasłaniać całą okolicę oczu wraz z powiekami. Nie mogą być ani za małe ani za duże. Zbyt duże okulary zsuwają się z nosa i nie spełniają wtedy swojej roli. Muszą być też wygodne i przyjemne dla wrażliwej skóry dziecka oraz z atestowanych hipoalergicznych materiałów. A jeżeli chodzi o soczewki okularowe, to najważniejszy jest filtr UV.

Jaki filtr wybrać dla dziecka? Podstawowy UV, polaryzacyjny czy fotochrom?

Podstawowym filtrem, który powinnyśmy wybrać jest filtr UV400. Polaryzacja jak i fotochrom jest niewskazana. W pierwszych latach życia dziecka rozwija się widzenie, a te filtry mogą zaburzyć fizjologię tego procesu.

Jaką moc filtra UV wybrać? Czy filtr o mocy 4 zawsze jest najlepszym wyborem?

Filtr promieniowania ultrafioletowego UV400 to podstawa, a moc (kategoria filtru) od 0 do 4 to określenie stopnia zabarwienia soczewki okularowej, czyli stopnia przepuszczania światła widzialnego. Dla dzieci stosujmy soczewki o zabarwieniu między 2-3. Stopień zabarwienia 4 stosowany jest zwykle w bardzo wysokim nasłonecznieniu, np. przy wspinaczce wysokogórskiej. Pamiętajmy, my dorośli, że niedozwolone jest prowadzenie samochodu w ciągu dnia w okularach z zabarwieniem bardzo ciemnym 4.

Czy skuteczność ochrony zależy od materiału z jakiego wykonano soczewki?

Nie ma żadnego związku pomiędzy skutecznością ochrony a materiałem z jakiego wykonana jest soczewka przy zastosowaniu filtrów UV. Filtr nakładany jest zarówno na soczewki wykonane ze szkła jak i z tworzywa i spełnia takie same normy. Dla dzieci polecane są okulary z soczewkami wykonanymi z tworzywa, ponieważ są lżejsze i nie tłuką się jak szkło, a więc bezpieczniejsze dla naszych żądnych przygód pociech.

Czy kolor soczewki ma znaczenie dla ochrony? Jeśli tak, jaki kolor najlepiej wybrać?

Dla dzieci wybierajmy te z fizjologicznym barwieniem, czyli z brązowym, szarym lub zielonym. Nie zaburzają one widzenia kolorów poznającym świat maluchom. Dla ochrony wzroku kolor nie ma znaczenia. Niebezpieczne dla oka dziecka jest promieniowanie ultrafioletowe, a na te stosujemy filtr UV. Niestety wielu z nas nie wie, że przyciemniana soczewka bez filtru może wyrządzić więcej krzywdy niż brak okularów przeciwsłonecznych. Ciemna soczewka bez filtra daje sygnał do rozszerzenia źrenicy, przez którą wpada jeszcze więcej światła zawierającego promieniowanie ultrafioletowe. Zatem oko otrzymuje zamiast mniej, to jeszcze więcej szkodliwych promieni.

Jakie normy powinny spełniać okulary? Gdzie szukać informacji o atestach?

Okulary przeciwsłoneczne powinnyśmy kupować w salonach optycznych. W takich miejscach mamy gwarancję, że każdy produkt spełnia europejskie normy. Bezpieczne okulary przeciwsłoneczne to takie, które posiadają certyfikat zaświadczający, że spełniają wymagania techniczne oraz właściwie chronią oczy. Oznakowane są znakiem CE. Zwracajmy uwagę czy na opakowaniu, etykiecie, produkcie (zauszniku) została podana kategoria filtru (0-4) i oznaczona obecność filtra UV. Filtr UV może być opisany w dwojaki sposób 100%UV lub UV400, co oznacza, że soczewka blokuje 100% światła ultrafioletowego (maksymalna długość fali to właśnie 400nm). Przede wszystkim nie kupujmy okularów z nieznanych źródeł, bo o pomyłkę łatwo, a nasz wzrok to najważniejszy zmysł, więc dbajmy o niego.

Za pomoc w powstaniu artykułu dziękujemy Centrum Okulistycznemu Świat Oka. 


Świat Oka to kompleksowe Centrum Okulistyczne i nowoczesne Studio Optyczne zlokalizowane w Warszawie przy ul. Dominika Merliniego 9. Wszechstronna oferta dedykowana jest dla każdego pacjenta niezależnie od jego wieku i potrzeb. Świat Oka tworzy doświadczony i wykwalifikowany zespół 50. specjalistów, którzy mają do dyspozycji 12. pracowni, 2. sale zabiegowe oraz 50. urządzeń dedykowanych m.in. laseroterapii, chirurgii zaćmy, jaskrze, chorobom siatkówki, korekcji wad wzroku czy estetyce okulistycznej. Centrum Okulistyczne Świat Oka zostało wyróżnione przez Instytut Biznesu tytułem Ambasadorzy Zdrowia 2018 za wiedzę, doświadczenie i poprawę jakości życia pacjentów.