Książki bez literek – znacie? Pisaliśmy już o Ulicy Czereśniowej, którą zgodnie kochają wszyscy nasi domownicy. Przed pójściem do przedszkola dużo oglądaliśmy Rok w Przedszkolu, córka pokochała Rok w lesie – wszystkie świetne. Aż w końcu do domu dotarła książka dla dzieci, której udało się coś niezwykłego – wkurzyła mnie na potęgę.

Rok na targu – krótka lekcja pogardy dla trzylatka

Jak wszystkie książki z tej serii, „Rok na targu” zaczyna się od karty z prezentacją bohaterów. Mamy tu więc Mariannę, która szyje „zabawki z duszą”, Jędrka, który kocha książki, Panią Słodziutką i jej cukiernię, Weronikę i Chrisa, którzy sprzedają (z osłem Piorunem) sery, jajka, wełnę  – miłe (nawet jeśli nieco hipsterskie) postaci. Mamy Babcię Sąsiadkę, której czasami trzeba pomóc, Fryzjera Tomka, którego żona bardzo dużo pracuje, czy pana dozorcę Miecia Wróbla. I wszystko byłoby ok, ale są też …

Rok na targu – JANUSZE

Ona z trwałą i w białych kozakach, on w cieciówce i skarpetach do sandałów. Autorka nie oszczędza ich też w opisie „Janusz kupuje tanio, sprzedaje drogo. Wspólnie z Grażynką handlują różnymi rzeczami. A co sprzedają? To zależy. Ich jedyna zasada – zarobić jak najwięcej i jak najszybciej, a przy tym się nie narobić. Grażyna cieszy się, bo mąż obiecał jej wakacje w Egipcie. Ich wszyscy sąsiedzi już tam byli”.

Rok na targu - Janusze

I tu trafia mnie szlag. Książka dla dzieci to miejsce na wyższościową szyderę? Rok na targu tłoczy w głowy  mitycznych Janusza i Grażynkę – durnowaty stereotyp chętnie promowany przez media, bazujący na fundamentalnym braku szacunku dla ludzi o innych światopoglądach, możliwościach finansowych czy zapleczu intelektualnym? Wczasy w Egipcie to faktycznie powód do strasznego wstydu? A chęć wzbogacenia się to koszmar nad koszmary?

 

Autorka wpadła w smutną kliszę – szanujmy wszystkich pod warunkiem, że są podobni do nas.

W rezultacie Rok na targu i Janusze trafili do szafy. I mimo bólu serca, który czuję na myśl o wyrzucaniu książek, dla tej nie będzie chyba litości. Bo oddać ją znajomym – wstyd, a do biblioteki, gdzie zobaczy ją mnóstwo dzieci – strach.

Rok na targu – szczegółowe informacje: 

Autor: Jola Richter-Magnuszewska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Liczba stron: 28

Rok wydania: 2018

Okładka: twarda

ISBN: 978-83-10-13366-3

Wiek dziecka: 0-6 lat