Wielka księga przyrody. Seria - Montessori : odkrywam i poznaję
Wielka księga przyrody. Seria – Montessori : odkrywam i poznaję

Jeśli spędzaliście kiedyś tydzień w domu z chorym trzylatkiem, wiecie, że łatwo nie jest. Po zabawie w indian, namioty z koca i budowle z klocków i milion innych zabaw, w końcu dotarliśmy na samo dno studni rozpaczy. I wtedy … nadeszła żona z ratunkiem – Wielką księgą przyrody autorstwa Chiary Pirrodi.

„Wielka księga przyrody” to książka w duchu Montessori – pozwala uczyć się przez odkrywanie, rozwiązywanie, kombinowanie. Czyli zajmuje dziecko, ale i Tobie pozwoli się dobrze bawić.

Wielka księga przyrody – treść

Książka składa się z 3 części: Las, Ogród i Gospodarstwo. W każdej z nich mamy kilkanaście podrozdziałów (1 lub 2 strony) tematycznych – głównie ćwiczeń. Zadania można podzielić na 3 główne grupy:

  • budujące wiedzę przyrodniczą ( rozpoznawanie zwierząt nocnych, poznawanie tropów itd)
  • wspierające wiedzę ogólną (cyferki, odcienie kolorów, porządkowanie rzeczywistości wg. kształtów czy rozmiarów)
  • rozwijające motorykę (pisanie cyferek, rysowanie prostych szlaczków czy wycinanie zwierzątek)

Istotną częścią zadań są dołączone do książki naklejki. Oprócz nich, do rozwiązywania zadań potrzebować będziecie kredek, nożyczek i kleju (przy czym klej nieobowiązkowy, my zrezygnowaliśmy z niego na rzecz taśmy klejącej. \

Wielka księga przyrody. Seria - Montessori : odkrywam i poznaję

Wielka księga przyrody – jak korzystać?

Wszystkie ćwiczenia oczywiście skupiają się na tematyce przyrodniczej.  Skonstruowane są tak, że rodzic potrzebujący wytchnienia może ograniczyć się do przeczytania polecenia i zająć się piciem kawy. Trzyletnie dziecko spokojnie da sobie radę z większością zadań. Ale Wielka księga przyrody to też świetny punkt wyjścia do wielu rozmów i zabaw. U nas wspólne czytanie przerodziło się w zabawę w „wyprawę na farmę”, wspólne tworzenie kolażu z łąką (wycięte z książki zwierzaki naklejaliśmy na namalowanej przez córkę łące) czy poszukiwania kształtów w mieszkaniu. Ze względu na porę roku, nie było szans na wiele ciekawych prac terenowych – poszukiwanie liści czy kasztanów, ale myślę, że będziemy do nich wracać jeszcze nie raz.

Wielka księga przyrody – estetyka i czytelność? 

Nie będzie to książka z gatunku „głębokie przeżycie artystyczne”, ale jest czytelna, estetyczna, polecenia są jasne i napisane językiem zrozumiałym dla 3-4 latka. Zadania wymagają chwili skupienia, ale nie nużą, nie przekraczają możliwości kilkulatka. Obrazki są proste, raczej schematyczne, pozwalają na łatwe zrozumienie.

Wielka księga przyrody. Seria - Montessori : odkrywam i poznaję

Wielka księga przyrody – wady: 

Jedyną wadą Wielkiej księgi przyrody jest fakt, że jest to książka klejona. W dodatku naklejki znajdują się na arkuszach na jej końcu, bo sprawia, że każdorazowo musisz wertować 120 stron. U nas szybko zaowocowało to wyrwaniem z końca stron z naklejkami, co byłoby rozwiązaniem genialnym, gdyby nie owocowało początkiem rozpadu wątłych klejeń. W rezultacie książka po tygodniu intensywnej zabawy jest teraz plikiem luźnych kartek, które my spięliśmy klipsami. Nie jest to specjalnie fatalna cecha książki, która z założenia jest mazana, kolorowana, wycinana i miętoszona. Ale upraszamy wydawnictwo Wilga, żeby w kolejnym wydaniu (bo to jest pierwsze, tegoroczne), rozważyła szycie książki.

 

Wielka księga przyrody – nasze opinie: 

Dziecko lat 3: „Świetne są te zwierzątka, tato i naklejki się fajnie nakleja. No i nauczyłam się o mięsożerach. Tylko te cyferki to, wiesz tato, to jest jednak nie dla mnie”

Ojciec lat znacznie więcej: „Bawiliśmy się świetnie – wypełnienie całości zajęło nam mniej więcej tydzień. Co istotne, mam wrażenie, że ta książka w równym stopniu uczyła moje dziecko przyrody, co mnie ciekawych sposobów na zabawę. Świetnie wydane trzy dychy”


Wielka księga przyrody – szczegółowe informacje: 

Autor: Pirrodi Chiara

Ilustracje: Agnese Baruzzi

Tłumaczenie: Terka

Wydawnictwo: Wilga

Liczba stron: 120

Rok wydania: 2019

Okładka: miękka

ISBN: 9788328060944

Wiek dziecka: 3-4 lata