To już oficjalne. Całkowite wykluczenie z dziecięcego menu produktów pochodzenia zwierzęcego może mieć zdaniem lekarzy negatywny wpływ na ich zdrowie i rozwój. Dieta wegańska u najmłodszych nie jest zalecana też przez Polski Instytut Żywności i Żywienia.

Stosowanie wegańskiej diety u dzieci – zwłaszcza tych najmłodszych – naraża je na poważne niedobory m.in. wapnia, cynku czy witaminy B12. Ta ostatnia, która występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, jest tu kluczowa. Jej niedobór może powodować m.in. zaburzenia układu krwiotwórczego, objawiające się niedokrwistością oraz poważne zaburzenia neurologiczne, psychiczne i poznawcze.

Dieta wegańska – nie dla dzieci

Zdaniem duńskich lekarzy w skrajnych przypadkach wegańska dieta może prowadzić nawet do uszkodzenia dziecięcego mózgu. Dlatego w jednym z tamtejszych miast już wprowadzono całkowity zakaz wegańskiego menu w dziecięcych publicznych stołówkach.

Polski Instytut Żywności i Żywienia nie idzie tak daleko. Ale w oficjalnej odpowiedzi na petycję w sprawie umożliwienia rodzicom wyboru diety wegańskiej w publicznych placówkach oświatowych jasno stwierdził, że dieta wykluczająca całkowicie produkty pochodzenia zwierzęcego nie jest zalecana w żywieniu zbiorowym, zwłaszcza dzieci i młodzieży.