Mam wrażenie, że teatr dla dzieci to wciąż rozrywka, która nie jest na szczycie listy przebojów podczas planowania weekendów z maluchami. Może dlatego, że mi samemu ciężko było się do tego przekonać. Wyobrażałem sobie kilkuletnie dzieciaki zmuszane do siedzenia w rzędach i oglądania Szekspira. Okazało się, że wystarczyła jedna wizyta bym dostrzegł nieskończenie wiele zalet zabierania dzieciaków do teatru. Tu zaledwie kilka powodów, dla których warto zabrać swoje dzieci na spektakl.

Inspiracja

Moim zdaniem wszechobecna telewizja, bajki dostępne na wyciągnięcie ręki, zalew kinowych produkcji dla dzieci zabijają w najmłodszych to co najcenniejsze w dzieciństwie – wyobraźnię. W teatrze jest inaczej. Tu nie jest wszystko podane na tacy. Teatr wspiera w dziecku kreatywność. Dotyka wszystkich zmysłów. Ale przy tym zostawia mnóstwo miejsca dla dziecięcej wyobraźni. Jest w nim przestrzeń niedopowiedziana, możliwość odbioru sztuki na swój własny sposób.

Wolność

Nie wiem, czy mieliście kiedyś okazję uczestniczyć w przedstawieniu dla dzieciaków, ale to zupełnie inna bajka niż te dla dorosłych! Relacja między aktorami a publicznością jest tak żywa, pełna interakcji i śmiechu – po obu stronach. Bo dzieci, w przeciwieństwie do nas, nie mają oporów przed spontaniczną i szczerą reakcją na to co im się serwuje. Czują się wolne. A takie podejście ma z kolei ogromny wpływ na zaangażowanie aktorów.

Emocje

Chodzenie do teatru to fantastyczny sposób, by pokazać dziecku w przystępny sposób różne emocje i sposoby ich przepracowania. Maluchy mają okazję oswoić lęki. Poznać i zrozumieć trudne emocje, które towarzyszą im na co dzień, ale które niekoniecznie my na co dzień mamy czas im wyjaśniać.

Rozrywka

Scena to nie tylko opowiadana historia. To przede wszystkim miejsce przepełnione po brzegi wspaniałą i barwną scenografią, muzyką, światłem, mimiką, ruchami, tańcem. Nawet jeśli fabuła konkretnego przedstawienia nie zainteresuje waszych dzieciaków, na pewno znajdą coś co sprawi, że będą się dobrze bawiły i wyjdą zadowolone.

Wartości

W sztukach dla dzieci, za kolorowymi obrazami pokazana jest w przyjemny sposób cała paleta wartości. Przedstawienia są przepełnione opowieściami o miłości, przyjaźni, lojalności, oddaniu, wybaczaniu. Historie zachęcają dzieciaki do wyciągania wniosków i nauki ważnych postaw życiowych.

Dostępność

Spektakle dla najmłodszej widowni są naprawdę na wyciągnięcie ręki. Gdy zastanawiałem się, gdzie wybrać się z dzieciakami za pierwszym razem znalazłem masę przedstawień, z których bez problemu wybrałem to na czym mi najbardziej zależało. Do tego do teatru możemy pójść już z rocznym dzieckiem. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.