Badanie przeprowadzone wśród 12 000 rodziców w 10 krajach. Okazało się, że ​​jedna trzecia dzieci w wieku od 5 do 12 lat spędza na świeżym powietrzu mniej niż 30 minut dziennie.

Smutne jest to, że nawet więźniowie spędzają minimum 2 godziny dziennie na świeżym powietrzu. Czas spędzany na dworze nazywają punktem kulminacyjnym swojego dnia. Doceniają go.

Inne badanie wykazało, że jedno na dziewięcioro dzieci nie było w parku, lesie, na plaży przez co najmniej 12 miesięcy. Tylko 50 procent dzieci kiedykolwiek zbudowało zamek z piasku na plaży, a ponad jedna trzecia nigdy nie bawiła się w błocie.

Aktywności na świeżym powietrzu sprawiają, że wszytki procesy umysłowe zaczynają funkcjonować lepiej. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma szczególną role na rozwijanie inteligencji u dzieci i u dorosłych. Zwykły spacer ma super wpływ na mózg duży i mały. Pamiętajmy tylko, że nie ten przy ruchliwej ulicy i nie gdy jest większe stężenie smogu, najlepiej w lesie czy parku. Zalecana dawka czasu na świeżym powietrzu to minimum 2h. Też te 30 minut jest w stanie poprawić funkcjonowanie mózgu.

Co dobrego robi świeże powietrze dla naszych dzieci i dla nas:

  1. Łagodzi stres – redukuje poziom kortyzolu i adrenaliny, czyli to co wywołuje stres
  2. Poprawia koncentracje – przebywanie w zieleni poprawia koncentracje i działa  bardzo kojąco
  3. Poprawiamy pamięć dziecka – bo powiązania neuronowe są prawidłowo rozwijane
  4. Zwiększa kreatywność – bo tlen stymulujemy płaty czołowe, które odpowiadają za kreatywne myślenie
  5. Zapobiega anemii – komórki mózgowe kochają tlen
  6. Poprawia metabolizm
  7. Zapobiega depresji
  8. Poprawia jakość snu
  9. Jesteśmy bardziej aktywni

„Jesteśmy aktywni fizycznie, gdy spędzamy czas na świeżym powietrzu, więc jesteśmy mniej narażeni na otyłość. Kiedy słońce uderza w naszą skórę wytwarza się witamina D, która pomaga w wielu problemach zdrowotnych. Badania naukowe wykazały, że czas spędzony na zewnątrz obniża wskaźniki chorób serca, osteoporozy, stwardnienia rozsianego i niektórych form raka. Dzieci z ADHD lepiej się koncentrują, gdy spędzają czas na świeżym powietrzu. A czas z naturą prowadzi do bardziej pozytywnych nastrojów, a także niższego stresu i niepokoju. „

Zaniedbujemy przebywanie na świeżym powietrzu odbija się to na rozwoju dziecka, spowalnia twórcze myślenie i zdolność koncentracji. Ruszmy się !

*Badanie było sponsorowana przez marki detergentów do prania Unilever – OMO i Persil – zainspirowała nową kampanię marketingową – „Dirt is Good – Free the Children”.