Niskie oczekiwania wobec ludzi lub szybka umiejętność zachwycania się nowymi osobami, na to wpływa relacja z ojcem. Nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ mamy na dorosłe życie naszych dzieci, a szczególnie jak dziewczynki jako kobiety będą się zachowywać w swoich związkach i kogo będą wybierać na partnera. Tu psychologowie są zgodni „Ojciec jest pierwszym męskim wzorcem – dobrym lub złym – i charakter tej relacji często kształtuje sposób, w jaki kobieta postrzega mężczyzn” – wyjaśnia licencjonowana psycholog kliniczny z siedzibą w Atlancie, Dr. Sherry Blake.

Dla chłopca to pierwszy obraz mężczyzny, taki chce być, tak widzi męskość, tak dla niego zachowuje się mężczyzna, na tym obrazie buduje swoją  ja i swoją tożsamość. Dla dziewczynki relacja z ojcem to kompletnie inna para kaloszy, tu matka jest wzorem kobiety. Tata  ma za to wpływ na to, jak później ona widzi siebie jako kobietę i w jakie relacje z mężczyznami wchodzi, jak pozwala się traktować partnerowi.  Wiem, okrutnie brzmi to zdanie „przyszłe związki mojej małej kochanej córeczki”, no ale life is brutal. My też jesteśmy partnerami czyjejś malutkiej córeczki.

Relacja  z ojcem u córki zdecydowanie kształtuje to jakich partnerów wybierze albo jakim da się wybrać. Nie lubimy tu generalizować, ale warto wiedzieć, jakie błędy mogą w przyszłości robić nasze córki, jeśli my jesteśmy:

Tatą nieobecnym

Ta dorosła dziewczynka najczęściej kurczowo trzyma się mężczyzn. Jeśli ojciec był niedostępny (fizycznie lub uczuciowo) córka z dużym prawdopodobieństwem, będzie zabiegała o mężczyzn, często wykorzystując do tego swoją seksualność. Może angażować się w relację tylko dlatego, że mężczyzna okazał jej minimalne zainteresowanie, a nie dlatego, że uważa go za atrakcyjnego.

Najważniejsze dla niej to być w jakimkolwiek związku – nie ważne czy złym, czy dobrym. Często wchodzi w niezdrowe związki lub odbija się od jednego do drugiego partnera, z obawy przed byciem sama. Przez to związki, które tworzy nie są oparte na wzajemności i partnerstwie i mogą nie dawać satysfakcji.

Tatą emocjonalnie niedostępnym

Tu znakiem jest to, że już „dorosła dziewczynka może zakładać, że wszyscy mężczyźni są tacy, dlatego nie oczekuje niczego”- mówi Blake. Często myśli, że jest nieakceptowana i w odwecie buduje duży mur i dystans, który ciężko komukolwiek przełamać. Zachowuje się tak jakby jej nie zależało, a tak naprawdę boi się odrzucenia. Tej córce znowu jest bardzo ciężko wejść w relacje i związek, bo ma zbudowany pancerz, a w sercu  jest po prostu przerażona.

Tatą, którego nie lubi i nie czuje się kochana

„Ta dorosła dziewczynka najprawdopodobniej wybierze kogoś, kto jest skrajnie przeciwny do jej ojca” – mówi Blake.   Zawsze sabotuje potencjalnego partnera. Jest zła na mężczyzn, często ich krytykuje.

Tatą wspierającym, kochającym i obecnym

„Ta dorosła dziewczynka będzie szukała kogoś takiego jak jej tata” – wyjaśnia Blake. Może tylko za bardzo porównać wszystkich mężczyzn do ojca, mieć nierealistyczne oczekiwania i oczekiwać, że mężczyzna będzie się nią opiekował, jak tata.

Poczytałem trochę i choć uważam się nieskromnie za dobrego tatę, to popatrzyłem na siebie oczami dziecka i jest kilka elementów do poprawy. Wartościowy czas i zainteresowanie to najlepsze co mogę im dać. Chcę wspierać ich samoocenę poprzez okazywanie miłości i szacunku im i ich matce. Niezależnie od tego, czy będziemy razem czy też nie. Mały człowiek (syn czy córka) potrzebuje wzorca, aby mieć dobry przykład dorosłej relacji i umieć ją zbudować w przyszłości.