Choć Franek dopiero się urodził, już martwię się, jak to będzie, gdy zacznie interesować się swoim ciałem i seksualnością. Chciałabym, żeby seks nie był w naszym domu tematem tabu. Żeby dziecko nie bało się o nim mówić i o niego pytać. By nie czuło w przyszłości presji otoczenia, umiało powiedzieć „nie” i uszanować, że ktoś inny je powie. By wiedziało, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i potrafiło przyjść po pomoc, kiedy zdarzy się coś złego lub nieplanowanego.

To jedna z trudniejszych rzeczy, których obawiam się w związku z macierzyństwem.

Boję się, bo wiem, że to wyłącznie nasze – rodziców – zadanie. Że choć powinniśmy mieć wsparcie w systemie edukacji, to wiem, że dziś na szkołę – w której planuje się marginalizację teorii ewolucji, a „przygotowanie do życia w rodzinie” ogranicza do słodkich obrazków – liczyć raczej nie możemy.

Boję się, bo za dobrze wiem, co ten mały, a później dorastający, człowiek może znaleźć na własną rękę w internecie. A znajdzie tam wyłącznie nierzeczywiste, często krzywdzące wzorce i zachowania.

Boję się w końcu, bo brak u nas konkretnej kampanii podejmującej otwarcie temat edukacji seksualnej.

Pamiętam, jak lata temu w telewizji zobaczyłam projekt realizowany w brytyjskich szkołach. Dzieciakom pokazywano autentyczne zdjęcia wagin i penisów – dopiero wtedy uświadamiali sobie, że to nie w nich jest coś nie tak, a w pornografii, z której najczęściej czerpali dotąd jedyne wzorce. Wyjaśniano im, jakie mają możliwości antykoncepcji i jak z nich korzystać. Otwarcie, jak o czymś naturalnym, mówiono o seksie, masturbacji czy homoseksualizmie.

Od kiedy zobaczyłam program minęła już przeszło dekada, a ja zastanawiam się, czy kiedykolwiek w Polsce możemy liczyć na choćby namiastkę takiej edukacji. Czy kiedykolwiek w polskich szkołach będzie mówiło się tak otwarcie o seksie?

Dlatego tak ciekawi mnie ostatni projekt Anji Rubik (tak, tak! tej modelki), która w odpowiedzi na obecną sytuację polityczną i brak perspektyw na otwarty dialog o edukacji seksualnej Polaków postanowiła stworzyć serię 60 sekundowych filmów, w których znane Polki i Polacy wywodzący się ze świata sztuki, muzyki, filmu oraz mody będą otwarcie i bez pruderii mówili o seksie. – Wszyscy mówimy o tym jak ważna jest edukacja, a nie rozmawiamy o edukacji seksualnej, a seks jest tak istotną częścią Naszego codziennego życia!!! – wyjaśniła ideę kampanii „#sexedpl” na swoim Instagramie Anja Rubik.