Pamiętacie te czasy, kiedy nikt nie mógł się do Was dodzwonić, bo nie było Was w domu? Słuchawka na kablu, może nawet okrągła tarcza do „wykręcania” numerów i absolutna nieuchwytność poza domem. Piękne czasy. Rodzice nie mogli zadzwonić i kazać wracać. Kumple zamiast pisać smsy, gadali z Wami – pięknie, co? Notatki Matki piszą dziś o tym ładnie i sentymentalnie.
Smutna prawda jest taka, że mimo wielkiego sentymentu do czasów bez komórek, dziś zerkam na telefon non stop. I jeśli wierzyć badaniom, Wy też. Raport TNS Global Polska.Jest.Mobi nie pozostawia złudzeń. Polacy spędzają z telefonem średnio niemal 3 godzinny dziennie! W dodatku mężczyźni średnio 30 minut więcej niż kobiety.

Raport TNS Global "Polska.Jest.Mobi"
Źródło: Raport TNS Global „Polska.Jest.Mobi”

Jesteśmy nieustająco podłączeni, w dzień i w nocy. Sięgamy po telefony co kilkanaście minut. W rozmowie ze znajomymi usłyszałem ostatnio, że to dobrze, bo smartfon pozwala zagospodarować te chwile, które dotychczas skazane były na „stracenie”: w kolejce w sklepie, w autobusie, w oczekiwaniu na pociąg itd. Digital News Report przygotowany przez Reuters Institute wykazał jednak, że nie tylko. Co prawda 42% badanych faktycznie korzystało ze smartfonów w czasie dojazdów do i z pracy, ale aż 46% czytało na nich newsy ….leżąc we własnym łożku. Nie chcemy „tracić” ani minuty. Nie ma przestrzeni wolnej od telefonu. Nawet w toalecie korzysta z telefonu aż 32% z nas.

Wszystko to, oglądają dzieci. I jak to zwykle bywa chcą robić to co my robimy, nie zaś to co mówimy.

Dziś Dzień bez telefonu komórkowego. Dzień, w który może być dla Was o te niemal 3 godziny dłuższy. Ja właśnie odkładam telefon na 24 godziny. Z lekkim drżeniem ręki, ale i z dużą determinacją. I Wam życzę tego samego.