1. Ludzkie ciało stanowi dom dla ponad 300 gatunków różnych pasożytów.

Dr Aleksandra Rurarz
Dr Aleksandra Rurarz

 

2. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych ponad 50 milionów dzieci jest zarażonych pasożytami.

 

3. Ponad 30% dzieci na całym świecie jest zrażonych owsikiem ludzkim.

4. Malaria, którą wywołuje pasożyt plazmodium zabija więcej niż 3000 dzieci poniżej 5 roku życia każdego dnia. Inaczej mówiąc, co 30 sekund umiera dziecko na tę chorobę pasożytniczą.

5. Uważa się, że największym ludzkim pasożytem był 11-metrowy tasiemiec

 

6. Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą powodowaną przez pierwotniaka występującego najczęściej u kotów. Toksoplazmoza może powodować uszkodzenie mózgu w ludzkich płodach. Najnowsze badania naukowe pokazują, że ta choroba pasożytnicza wiąże się również z wystąpieniem schizofrenii, z zespołem ADD (ang. Attention Deficit Disorder), z zaburzeniami obsesyjno- kompulsyjnymi oraz z zachowaniami samobójczymi u ludzi.

7. Według amerykańskich naukowców grupą najbardziej narażoną na wszy głowowe są 10-letnie dziewczynki. Wszystko przez popularne w tej grupie uściski grupowe.

8. Ludzka pchła może skoczyć na odległość 104 razy większą niż długość jej ciała. To tak jakby dziecko mające 1,20 m wzrostu skakało na wysokość 127 metrów. To więcej niż długość boiska do piłki nożnej.

9. Tasiemce mogą żyć nawet 25 lat w ludzkim ciele. Są przenoszone przez zakażoną żywność i przyczepiają się do jelit człowieka za pomocą specjalnych haczyków na ich „głowie”.

10.  Jeśli Wasza poduszka ma więcej niż 2 lata, to 10% jej masy stanowią odchody roztoczy i same roztocza.

P.S. ROZTOCZA WYGLĄDAJĄ TAK:

 

Fot: Prawo autorskie: juangaertner / 123RF Zdjęcie Seryjne